Dobra powieść, czyli jaka?

Lubimy parafrazy, więc zacznijmy tak: „Pisać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej”…

Zredagowane przez nas książki można liczyć w setkach. Były wśród nich powieści wybitne, były i takie, które zaspokajały gusta czytelników określonej niszy, zdarzało nam się też pracować z tekstami, które – użyjmy eufemizmu – dalekie były od idealnych.
Co je łączyło?
Wszystkie ukazały się drukiem.

Być może jesteś pisarzem lub pisarką przed debiutem i marzysz o tym, by Twoja powieść zachwyciła czytelników. O czym warto pamiętać?

Interesująca fabuła
Pisarze dzielą się na tych, którzy piszą bez planu, i na tych, którzy trzymają się schematu fabularnego. Nie oceniamy, który sposób jest lepszy. Ważne jednak, by w Twojej opowieści była odpowiednia liczba zwrotów akcji, by napięcie rosło, by pojawił się punkt kulminacyjny, a jeszcze lepiej twist. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę zakresu budowania fabuły, koniecznie sięgnij do dobrej literatury. Jedne z najbardziej znanych poradników na rynku to Maszyna do pisania Katarzyny Bondy lub Jak napisać powieść Tomasza Węckiego ze Spisku Pisarzy. Gorąco Ci je polecamy!

Żywe postacie
Nic tak nie szkodzi nawet najlepiej skonstruowanej fabule jak papierowe nieautentyczne postacie. Wymyślając portrety Twoich bohaterów, zadbaj o ich psychologię, spraw, by były autentyczne, z krwi i kości. Będzie się to przejawiać w ich języku, zachowaniu, przemyśleniach, interakcjach z innymi.

A skoro o interakcjach mowa…
…szczególnie dopracuj dialogi. To one mogą równie dobrze pokazać Twój pisarski kunszt, co obnażyć niedostatki warsztatu. Spróbuj wcielić się w sceny, które napiszesz. Pamiętaj, że didaskalia to nie tylko czasowniki oznaczające mowę, lecz także całe tło, emocje, gesty, mimika, dźwięki, spojrzenia, a nawet cisza. Odpowiednio bogaty język pozwoli Ci to pokazać. Wystrzegaj się tzw. dialogowego ping-ponga. Co mamy na myśli?
– Cześć! – powiedział.
– Cześć! – odpowiedziała.
– Co robisz? – zapytał.
– Czytam – odparła.
Etc.
Czytelnicy będą Ci za to naprawdę wdzięczni. Osobną kwestią jest poprawność zapisu dialogów, którą warto znać. Jeśli chcesz powierzyć swój tekst w ręce doświadczonych redaktorów, prześlij jego fragment na naszego maila (znajdziesz go w kontakcie) i poproś o bezpłatną próbkę.

To coś
Są powieści, które zostają z nami na długo. Każą nam zarywać noc, nie pozwalają się odłożyć na półkę, trzymają w napięciu, zaskakują, wywołują skrajne emocje od zachwytu po złość. Sprawiają, że po przeczytaniu ostatniego zdania siedzimy oniemiali i nie wiemy, co dalej robić, bo nagle skończyła się historia, w którą totalnie wsiąknęliśmy. Przypominają się nam, gdy na chwilę przestaniemy się skupiać na codziennych zadaniach. Chodzą za nami jak cień. Stają się tematami naszych rozmów ze znajomymi. Intrygują. Zostawiają niedopowiedzenia i mnogość interpretacji. Takiej powieści Ci życzymy. Zapierającej dech, fascynującej, prowokującej do dyskusji, pobudzającej wyobraźnię. Takiej, którą czytelnicy pochłoną w mgnieniu oka i będą czekać na więcej. Znamy takie książki!

 

Prześlij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.